Subscribe

Cum sociis natoque penatibus et magnis

Festivalyje „Terno Vilna Openair 2012“ sienas ardys atlikėjai ir iš Kirtimų, ir iš Pietų Afrikos

Penktadienį, liepos 13-ąją 19 val. Vilniaus Kirtimų kultūros namuose (Dariaus ir Girėno g. 69) vyks romų ir balkanų muziką propaguojančių kolektyvų muzikinis forumas po atviru dangum „Terno Vilna Openair 2012“. Su šūkiu „Kultūrų dialogas – muzika sienų neturi!“ vyksiančiame renginyje pasirodys tiek užsienio ir Lietuvos didžėjai, tiek originalūs vietinių romų kolektyvai.

Pirmasis festivalis „Terno Vilna“ („Jaunas Vilnius“) 2008 metais vyko romų tabore, kuriame pasirodė Natasha Atlas ir N.O.H.A. Šis renginys tapo bene idomiausiu tų metų įvykiu sostinėje. Jo tradicijas dabar tęsia Kirtimų kultūros centras, įsikūręs prie pat Vilniaus oro uosto.

Atvirame ore vyksiantį festivalį „Terno Vilna 2012“ atidarys romų visuomenės centro šokėjų kolektyvas „Roma De Drom“, kuriam vadovauja Liuba Petročenko. Festivalyje taip pat pasirodys Kirtimų įžymybė – Grafo slapyvardžiu žinomas daininkas, autentiškos čigonų muzikos atlikėjas.

Vakarėlio vinimi bus specialiai i festivalį atvyksiantys unikalų skambesį turintys „Oriental Tropical Soundsystem“, propaguojantis „oriental dub“, „balkan grooves“ ir „cumbia beats“. Jį įkūrė iš pietryčių Ukrainos kilęs Janeckas Altshuleris, karščiausių „La Bolschevita“ vakarėlių Vokietijoje rengėjas. Jis vokiečius, o vėliau ir Rusijos, Lenkijos, Lietuvos, Slovakijos klausytojus sužavėjo Balkanų pučiamųjų, Ukrainos klezmerių ir Lotynų Amerikos bei elektrosvingo miksais.

Viename vakarėlių Vysbadene Janeckas susipažino su žinomu „world“ muzikos ir džiazo atlikėju, „gypsy swing“ stiliaus kolektyvo „Absinto Orchestra“ nariu Clinton Heneke. Gimtajame Keiptaune šis perkusistas kaip sesijinis muzikantas padėjo įrašyti didžiausius Pietų Afrikos šokių muzikos hitus. Kartu su Janecku jie sukūrė eksperimentinį projektą „Oriental Tropical Soundsystem“, kuriame skamba rinktinė čigonų, žydų, Artimųjų rytų, Afrikos ir Lotynų Amerikos „cumbia“ stilių įkvėpta šokių muzika.

Kai Janeckas savo kolegai Clintonui Heineke užsiminė apie kvietimą apsilankyti Lietuvoje, jis, pasak aplinkinių, tiesiog pašoko į orą iš džiaugsmo. Juk Pietų Afrikos perkusistas yra tiesioginis litvakų muzikantų palikuonis – jos senelis XX amžiaus pradžioje emigravo į Pietų Afriką būtent iš Lietuvos!

Miesto festivalyje pasirodys ir balkanų ir čigonų įtakotus svingo ritmus grojantis sostinės didžėjus Spitzin, atstovaujantis kolektyvą „Cotton Swing Club Vilnius – Mainz“. Taip pat sudalyvaus ir iš kelionių po Vokietiją, Prancūziją ir Latviją namo sugrįžęs kolektyvas „Baltic Balkan“, daugeliui užsirekomendavę kaip pirmųjų Lietuvoje pašėlusios Balkanų, klezmerių bei čigoniškos muzikos vakarėlių rengėjai.

Į „Terno Vilna“ melomanai kviečiami atvykti taksi, autobusu ar į gretimą Vilniaus oro uostą vežančiu traukiniu. Gerą nuotaiką užtikrins ne tik atlikėjai ir Kirtimų kultūros centro darbuotojai su barmene Laimute priešaky, bet ir renginio apsauga. Įėjimas nemokamas!