Subscribe

Cum sociis natoque penatibus et magnis

Garsiniai pasivaikščiojimai „Sonic Vilnius” pradeda antrąjį sezoną

2019 m. startavęs Kirtimų kultūros centro inicijuojamas ciklas  „Sonic Vilnius“ – garsinių pasivaikščiojimų serija, skatinanti įsiklausyti į aplinkos garsus ir tyrinėti įvairialypius Vilniaus mikrorajonų garsynus.

Pasirinktuose mikrorajonuose vyksiančiuose pasivaikščiojimuose užsiregistravę dalyviai kartu su moderatoriais, savo kūrybinėje veikloje tyrinėjančiais garsą, mažomis grupėmis keliauja iš anksto sudarytais maršrutais, kartu klausydamiesi aplinkos, ir aktualius, įdomius garsus įrašinėdami garso įrašymo priemonėmis.

Erdvės patyrimas per garsą

Pasivaikščiojimų metu moderatoriai kviečia naujai atrasti supančios aplinkos garsus ir suvokti apie ką kalba konkreti garsinė aplinka. „Sonic Vilnius“ yra tęstinis projektas, orientuotas į šiandieninių Vilniaus mikrorajonų garsynų dokumentavimą. Garsiniuose pasivaikščiojimuose svarbus dokumentavimo aspektas – pasivaikščiojimų metu fiksuojami būtent tie aplinkos garsai, kurie pasivaikščiojimų dalyviams tuo momentu atrodo įdomūs ir svarbūs. „Sonic Vilnius“ metu konkreti vieta, diena, aplinka tyrinėjama per garsą, kas leidžia geriau suprasti aplinką, kurioje gyvename. Ateityje įrašinėjant ir klausant tų pačių vietovių garsus, bus galima palyginti pasikeitusius aplinkos garsus su įrašytais anksčiau ir patirti kaip kinta miesto akustinė struktūra. Tai svarbu dėl to, kad garsas – ypač tam tikros bendruomenės aplinkos – nematerialus kultūrinis paveldas, galintis nuspalvinti aplinką, teigiamai veikti jausmus, taip pat būti naudojamas kaip  tam tikrą elgseną „programuojanti” priemonė.

Garsiniai pasivaikščiojimai (angl. soundwalking) – kūrybinė ir tiriamoji praktika, apjungianti klausymosi ir garso įrašinėjimo veiklas, judant įprastu ėjimo greičiu. „Įprasto ėjimo greičio“ atitikmuo muzikoje – tempas „Andante“ – maždaug 75 dūžiai per minutę, panašus į įprastą širdies pulso ritmą. Tai tempas reflektavimui, puikiai tinkantis klausymuisi ir garsiniams pasivaikščiojimams, kadangi ši veikla susijusi su santykiu tarp einančiųjų bei juos supančios aplinkos garsų. Angliškas terminas soundwalking pirmąkart panaudotas 70-aisiais kanadiečių kompozitoriaus R. Murray Shafer, o profesorės Andros McCartney (Kanada) teigimu garsinių pasivaikščiojimų koncepcija aiškintina kaip aplinkos tyrinėjimas per ėjimą, kurio pirminis ir pagrindinis tikslas – klausymasis.

Projekto iniciatorė, Kirtimų kultūros centro projektų koordinatorė Ieva Černiauskaitė, atsakydama į klausimą kaip kilo „Sonic Vilnius“ idėja, teigia, kad prieš keletą metų garsas daug ryškiau įsiliejo į jos rutiną ir tai paskatino nuolat kreipti dėmesį į tai, kokia garsinė aplinka supa miestuose. Ieva su savimi nuolat nešiojasi rekorderį garsinių prisiminimų įamžinimui ir teigia, kad „žmogui svarbu susivokti ryšyje su garsu ir koks garsovaizdis jį lydi kiekvieną dieną, kokie prisiminimai, pajautimai užkoduoti garsuose.“

Šios vasaros programoje – garsiniai pasivaikščiojimai, dirbtuvės bei perklausos

2019-aisiais vykusių pasivaikščiojimų metu buvo aplankytas Senamiestis ir Šnipiškės, o šios vasaros programoje – garsiniai pasivaikščiojimai po Kirtimų, Užupio, Naujosios Vilnios bei Žirmūnų rajonus. Juos moderuos garso menininkas Audrius Šimkūnas, garso režisierius Vytis Puronas, radijo žurnalistė Marielle Vitureau (Prancūzija, Lietuva) ir elektroakustinės muzikos kompozitorius ir tyrinėtojas Yiorgis Sakellariou (Graikija, Lietuva).

Šiemet „Sonic Vilnius” programa papildyta aplinkos garsų įrašymo meno paskaita-dirbtuvėmis. Jų metu Yiorgis Sakellariou dalinsis žiniomis apie įrašyto garso istoriją bei supažindins su technikomis ir įranga, kurios gali būti naudojamos aplinkos garsų įrašymui.

„Sonic Vilnius“ metu moderatoriai taip pat kurs pasirinktų Vilniaus rajonų garsinės aplinkos audio montažus. Juos bus galima išgirsti „Sonic Vilnius“ SoundCloud paskyroje. Šiuo metu joje talpinami kelių rajonų garso takeliai, sukurti iš 2019 m. vykusių garsinių pasivaikščiojimų metu įrašytų garsų: https://soundcloud.com/sonicvilnius.

Rudens pradžioje sukurtus dirbtuvių metų aplankytų Vilniaus rajonų garsinės aplinkos audio montažus išgirsime perklausų metu, kurios įvyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir Lietuvos aklųjų bibliotekoje.

GARSINIAI PASIVAIKŠČIOJIMAI:
Liepos 18 d. 12:00 val. Audrius Šimkūnas | Kirtimai
Rugpjūčio 1 d. 12:00 val. Vytis Puronas | Užupis
Rugpjūčio 20 d. 17:30 val. Marielle Vitureau | Naujoji Vilnia
Rugpjūčio 29 d. 12:00 val. Yiorgis Sakellariou | Žirmūnai

APLINKOS GARSŲ ĮRAŠYMO MENAS | paskaita-dirbtuvės
Rugpjūčio 22 d. 14:00 val. Yiorgis Sakellariou | Kirtimų kultūros centras, Vilnius

Renginiai nemokami.
Būtina išankstinė registracija užpildant internetinę dalyvio anketą. Anketos nuoroda – Kirtimų kultūros centro Facebook paskyroje esančiuose „Sonic Vilnius“  renginiuose: https://www.facebook.com/kirtimukc/

Projektą dalinai finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė
Partneriai ir draugai: Palanga Street Radio, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos aklųjų biblioteka
Ačiu: Soundium, Skytech