Subscribe

Cum sociis natoque penatibus et magnis

Kirtimų kultūros centras su iniciatyva „Artists with Belarus” menininkų solidarumą skleidžiančius darbus perkėlė į Vilniaus gatves

Lapkričio mėnesį Vilniaus lauko reklamos stenduose buvo galima išvysti daugybės menininkų, vienijamų socialinių medijų judėjimo „Artists with Belarus“ darbus, išreiškiančius solidarumą su taikiais Baltarusijos kovotojais už laisvę nuo brutalaus politinio režimo ir pamatines žmogaus teises.

Kirtimų kultūros centras kartu su menininkų solidarumo judėjimu „Artists with Belarus“ svarbias vizualias žinutes paskleidė gatvėse – būtent ten, kur Baltarusijos protestuotai buriasi į demonstracijas nuo pat korumpuotų prezidento rinkimų rugpjūčio 9 d.

Rugpjūčio mėnesį Urtės Karalaitės suburtas socialinių medijų judėjimas „Artists With Belarus“ dabar vienija daugiau nei 600 menininkų iš viso pasaulio, savo kūriniais palaikančių baltarusių laisvės siekį bei siunčiančių žinutę apie pastarojo laikotarpio įvykių Baltarusijoje žiaurumą.

Po maždaug nei trijų mėnesių nuo protestų pradžios, dėmesio šiam procesui Lietuvos žiniasklaidoje buvo šiek tiek sumažėję, tad Kirtimų kultūros centro komunikacijos koordinatorei  Indrajai Vaitkūnaitei kilo idėja perkelti „Artists with Belarus” judėjime dalyvaujančių menininkų darbus iš skaitmeninės erdvės į viešąją.  Lauko reklamos stendai kaip vieta menininkų darbams eksponuoti pasirinkti siekiant pasiekti žmones, kuriems skaitmeninės medijos kanalai yra mažiau prieinami, išreikšti Vilniaus solidarumą demokratijos siekiantiems baltarusiams ir taip didinti Baltarusijos policijos brutalumo prieš taikius protestuotojus bei žmogaus teises pažeidžiančių įvykių Lietuvos kaimynystėje matomumą pasitelkiant meną ir vizualiąsias priemones.

Pasak organizatorių Indrajos ir Urtės, vizualus turinys griauna kalbos ir kultūrinius barjerus bei geba komunikuoti platesnei auditorijai, o kūrybinė išraiška gali sustiprinti žiūrovų emocijas, kelti klausimus, diskusijas. Plakatus perkėlus į lauko reklamos stendus, jie ne tik didino įvykių Baltarusijoje matomumą, išreiškė Vilniaus miesto palaikymą demokratijos siekyje, bet ir tapo „galerija lauke“, kas itin aktualu karantino laikotarpiu, kuomet daugelis galerijų ir muziejų laikinai uždaryti.

Projektas „Artists with Belarus“ gimė Vilniuje ir tai – tik vienas iš pavyzdžių kaip Vilnius nepaliauja reikšti palaikymo baltarusiams, kovojantiems už savo laisvę įvairiausiomis formomis – koncertai, protestai, gėlės prie Baltarusijos ambasados, vieši mero Remigijaus Šimašiaus pasisakymai, Baltarusijos laisvės kovų simbolikos demonstravimas viešose vietose – tai tik dalis pavyzdžių. Dar vienas svarbus solidarumo aktas – lietuvių organizuotas “Laisvės kelias”, kurio metu žmonės sustojo į “gyvąją grandinę” nuo Vilniaus iki pat Baltarusijos sienos rugpjūčio 23 d.

Beatričės Bankauskaitės nuotr.

Iniciatyvos organizatorės teigia žinančios, kad Baltarusijos žmonės pastebi lietuvių palaikymą ir jį labai vertina, todėl siekia, kad palaikymo banga nenusloptų.

Lauko stendų kampanijos Vilniuje organizatoriai – Kirtimų kultūros centras ir „Artists with Belarus” iniciatyva.

Rėmėjas Vilniaus miesto savivaldybė