Subscribe

Cum sociis natoque penatibus et magnis

Koncertas „Ekspedicija“: iš Olandijos į Kirtimų kultūros centrą

Ekspedicija – organizuota kelionė ar išvyka su iš anksto išsikeltu tikslu. Improvizacinio džiazo grupė „Koška Čias“ iš Olandijos prieš keletą mėnesių suplanavo keliauti link Kuršių marių, tikėdamasi ant užšalusių marių ledo nufilmuoti klipą. Ledo nėra, tačiau grupės ekspedicija išlieka, ir vasario 27 d. 20 val. Kirtimų kultūros centre įvyks koncertas „Ekspedicija“.

Koška Čias (LT/SI/SN) yra trijų muzikantų – Codarts menų universiteto Roterdame studentų – improvizacinės muzikos projektas. Projekto sumanytoja pianistė Agota Tamelytė pasakoja, kad kiekvieną žiemą eidama iš mokyklos ieškodavo sniege Miles Davis albumo „Bitches Brew“, kurį galėtų pasileisti per mamos seną kasetinį Sony magnetofoną ir taip atrasti pagrindą savo susidomėjimui jazz muzika.

Kasetės nerado, bet vieną sniegingą vasarį atrado Dima Golovanov, kurio pamokos atvėrė jai pirmąsias perspektyvas jazz pasaulyje. Būdama maža, Agota turėjo katinėlį Džiūgeną, kurio paslaptingas dingimas įkvėpė improvizuotas muzikines mistinio katino paieškas, o seniai seniai Neringa FM radijo stotyje gimęs ir dienos šviesos pamaryje neišvydęs pavadinimas „Koška Čias“, savo tikrąją paskirtį atrado Rotterdame.

Codarts menų universiteto dėstytojai Rob van Bavel, Frans van Geest ir neseniai Lietuvoje koncertavęs Peter Beets Agotos ekspediciją galėjo nuvesti saugiais bebop ar kitos klasikinės jazz srities keliais, bet pasiuntė ją tiesiai į „Young Talent“ sceną „North See Jazz“ festivalyje, taip palaimindami nišinę free jazz kryptį ir nesurandamo katino paieškas.

Prie Agotos prisijungė neabejingi detektyvams ir iššūkiams slovėnų būgnininkas Domen Cizej, singapūrietis kontrabosistas Jonathan Ho bei grafikė Laima Matuzonytė.

Nuotrauka iš grupės Koška Čias archyvo

Antrasis pasirodymas „Ekspedicijoje“ – gitaristės Klaudijos Indriliūnaitės ir fleitistės Mėtos Gabrielės Pelegrimaitės duetas. Kūrėjos suspažino LMTA improvizacinės bei šiuolaikinės muzikos studijose, nuo tada kartu groja skirtingose sudėtyse, tačiau dueto formatu – tai tik trečiasis viešas pasirodymas. Nepaisant to, kad abi studijavo džiazo bakalaurą, šiuo metu bendrų sąskambių ieško laisvojoje improvizacijoje bei eksperimentinėje muzikoje. Eksperimentai varijuoja nuo noise iki tylių ir subtilių tembrinių ieškojimų. Pasitelkiant efektus, kol kas išlieka nemažas netikėtumas, todėl nustatyti koncerto formą iš anksto – sudėtinga.

Nuotrauka iš Mėtos Gabrielės ir Klaudijos archyvo