Subscribe

Cum sociis natoque penatibus et magnis

Monikos Pietarytės fotografijų parodoje „On Cannabis“ – žvilgsnis į paslaptimis apipintą Kalifornijos kanapių augintojų kasdienybę

Fotografė Monika Pietarytė JAV įsikūrusius legalius kanapių ūkius fotografuoti pradėjo dar 2018 metais, ieškodama tikro, žiniasklaidos bei teisėsaugos taip stipriai demonizuojamo augalo, vaizdo. Kelionių metu užfiksuoti vaizdai ir istorijos bus pristatyti fotografijų parodoje „On Cannabis“.

Pasipiktinimas politikos ir vietinių medijų kuriamu naratyvu paskatino menininkę leistis į fotografinį tyrimą. Pasak Monikos, nors kanapės tema prieš tai jai nebuvo ypač aktuali, būtent augalo demonizavimas stipriai sužadino susidomėjimą. Kelionių metu ilgainiui visas dėmesys nukrypo į žmones, kurie augindami kanapes, sunkiai dirba, gyvena įprastuose namuose ir vairuoja kiek didesnius automobilius, nei miestiečiai.

„Raminančios ir svaiginančios augalo savybės tapo mažiau reikšmingos susidūrus su kalnuose įsikūrusiais ūkininkais ir jų vienatve. Pradžioje susidomėjau augalu, apie kurį tikrai nemažai sužinojau, tačiau gana greitai serija atsisuko į žmones, kurie augina kanapes. Susipažinusi su jais, supratau, kad jų neaplenkia įprasti kasdieniai rūpesčiai – poreikis pasirūpinti savo šeima ir vaikais, suteikti jiems ir sau visokeriopai saugius namus (Kalifornijoje kasmet kylantys gaisrai yra viena iš analizuotų temų), palaikyti finansinį stabilumą, sukurti pridėtinę vertę bendruomenėje“, – pasakoja Monika Pietarytė.

Labiausiai menininkę nustebino kanapių augintojų vienatvė, apie kurią ji net nenujautė pradėjusi savo tyrimą. Nors bendruomenė – tvirta ir palaikanti, o legalizavus kanapių naudojimą rekreaciniais tikslais, šešėlis, krentantis ant kanapių auginimo veiklos, vis mažėja, bet ūkininkai vis dar susiduria su nemaža atskirtimi. Kaip dar vieną neišvengiamą vienatvės priežastį Monika įvardina didelį darbo krūvį. „Ūkininkavimas nėra darbas nuo aštuonių iki penkių. Augintojų dienos šiltamiuose ir šalia jų trunka iki 12 valandų, o nuolatinis nerimas dėl tinkamų oro sąlygų, galinčių užpulti parazitų ir kitų negandų palaiko sudėtingą emocinį foną“, – sako Monika.

Rinkdama medžiagą meniniam tyrimui, fotografė keliavo po JAV, kur gilino žinias apie augalo kultivavimą iš įvairių pusių – nuo teisinio reglamentavimo, skirtingų regionų specifikos, iki kanapių augintojų kasdienybės, problemų ir savijautos. Tyrimo tema vystėsi befotografuojant, tad Monika planavo sugrįžti į Kaliforniją ir surinkti daugiau medžiagos, padėsiančios užbaigti tyrimą. Deja, planui sutrukdė prasidėjusi pandemija, keliauti pasidarė sudėtinga, tačiau Monika vis dar tikisi grįžti ir užbaigti savo pasakojimą.

Monikos Pietarytės parodos „On Cannabis“ atidarymo renginyje dalyvaus nevyriausybinės organizacijos „Jauna banga – Young wave“ atstovas Kasparas, kuris pasakos apie kanapes ir žalos mažinimą, taip pat skambės „Kala Sound System“ didžėjų parinkta muzikos selekcija.

 

Prieš atvykstant apžiūrėti parodą, prašome apie vizitą pranešti renginių organizatoriui Pauliui Burakui tel. nr. 8682 377 27

Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/977810222839952

Vieta: Kirtimų kultūros centras, Dariaus ir Girėno g. 69, Vilnius