Subscribe

Cum sociis natoque penatibus et magnis

Naujojo cirko stotelės: rugsėjo pabaigoje Kirtimų kultūros centre lankysis naujojo cirko žvaigždės

Rugsėjo 18-23 d. trijose Vilniaus kultūros įstaigose vyks naujas šiuolaikinio cirko renginių ciklas „Naujojo cirko stotelės“. Dūmų fabrikas Naujojoje Vilnioje, Kirtimų kultūros centras ir Artūro Areimos teatras Baltupiuose per keletą dienų pristatys 3 užsienio ir 4 lietuvių kūrėjų darbus.

Šiuolaikinis/naujasis cirkas – viena inovatyviausių scenos menų sričių, sparčiai besivystanti daug kur pasaulyje. Jis žinomas kaip transformuota tradicinio cirko forma, kurioje atsisakyta išnaudojamų gyvūnų, apjungiamos keletas ar visos tradicinės cirko disciplinos, kiti scenos menai, įterpiama ir postdraminio teatro patirtis. Naujojo cirko dėka gyvūnų pasirodymus sėkmingai pakeitė scenos menų raiškos elementai, artistų judesiai ir emocijos, dramaturgijos bei scenos erdvės suvaldymo gebėjimai, nauji inžinieriniai scenos ir jos įrangos išradimai, į sportą panašesnius senojo cirko triukus išstūmė meninės priemonės, spektaklio, kaip kūrybos produkto, visumos siekis. Lietuvoje apie šią sritį vis dar palyginti mažai informacijos, nors ji čia plėtojama jau keliolika metų.

Programoje – šiuolaikinio cirko kūrėjai iš Prancūzijos, Švedijos, Belgijos, Meksikos ir Lietuvos

Naujojo cirko stotelių programa sudaryta iš dviejų srautų: savo šalyse ir tarptautinėje cirko bendruomenėje garsėjančių užsienio kūrėjų ir kasmet vis ryškiau atsiskleidžiančio jaunojo Lietuvos cirko atstovų. Spektaklių dalyvių geografija labai plati: Prancūzija, Švedija ir JAV, Belgija ir Nyderlandai, Lietuva ir Meksika. Žanrų taip pat visa puokštė – nuo akrobatikos rūšių ir šokio iki inovatyvaus žongliravimo ir klounados performanso.

Iš Švedijos atkeliaus garsus šios šalies žonglierių darinys – trupė „Kapsel“ su vienu įžymiausių šių laikų pasaulio žonglierių tradicinio ir šiuolaikinio cirko srityse, cirko idėjų populiarintoju amerikiečiu Jayumi Gilliganu ir Eriku Åbergu, vienų žinomiausių šios srities profesionalų Skandinavijoje, vadinamu žonglieriumi, žongliravimo istoriku ir išradėju. „Kapsel“ tarptautinėje cirko bendruomenėje garsėja įvairiomis veiklomis: jie rodo savo spektaklius, užsiima meniniais manipuliavimo objektais, muzika ir mokslo tyrinėjimais, yra įkūrę butikinių žongliravimo reikmenų gamybos įmonę, išleidę keletą dokumentinių vaizdo įrašų rinkinių, transliavę podcast’ą apie žongliravimo kultūrą.

Tarp Belgijos ir Olandijos savo kūrybinį gyvenimą dėliojantis Pietas Van Dycke‘as – įvairiapusis cirko ir šokio kūrėjas, atlikėjas, treneris ir mokytojas. Po matematikos mokslų Briugėje, 2018 m. jis baigė choreografiją Fontys menų mokykloje Tilburge. Kūrėjui būdingas šokio ir cirko suliejimas, gravitacijos, pusiausvyros, laiko ir ištvermės ribų paieškos. Šiemet birželį už išskirtinį choreografinį talentą į Lietuvą atkeliaujančiame duete „On Point“ P. Van Dycke‘as buvo apdovanotas vienu prestižiškiausių Nyderlanduose BNG Banko šokio prizu 2021.

Ką tik iš šiuolaikinio cirko studijų Italijoje, FLIC cirko mokykloje Turine, grįžusi vilnietė oro akrobatė Izabelė Kuzelytė pristatys savo naujo darbo eskizą „Būtybių gyvenimas“. Jau keletą metų dėl įvairių aktyvių cirko veiklų Lietuvos scenos menų bendruomenėje žinomas kaunietis Džiugas Kunsmanas šiame projekte pristatys du savo darbus – solo ir duetą su šiuolaikinio šokio kūrėju iš Meksikos Adrian Carlo Bibiano. Palangiškė, viena aktyviausių lietuvių šiuolaikinio cirko kūrėjų Marija Baranauskaitė parodys savo naujausią performansą muzikos instrumentams – violončelėms.

Renginiai Kirtimų kultūros centre:

Rugsėjo 21, antradienis, 19 val. ir 20.30 val.

Marija Baranauskaitė (Lietuva), Violončelėms

Rugsėjo 22, trečiadienis, 19 val.

Piet Van Dycke (Belgija / Nyderlandai), On Point ir  Džiugas Kunsmanas ir Adrian Carlo Bibiano (Lietuva / Meksika), Where Do I Connect?

Rugsėjo 23, ketvirtadienis, 19 val.

Kapsel (Švedija / JAV), Aparatas

Daugiau: https://www.facebook.com/kirtimukc