Subscribe

Cum sociis natoque penatibus et magnis

Parodos „Ki |r| timai. Žvilgsnis į Kirtimų mikrorajoną“ fotodokumentacija

Daugeliui vilniečių ar miesto svečių Kirtimų rajonas – nepažįstama miesto erdvė, pravažiuojama pakeliui į oro uostą arba pasenusiais stereotipais apipinta vieta. Tačiau Kirtimai – itin sparčiai besikeičianti sostinės dalis, talpinanti daug kontrastų: naujus verslo centrus, industrinį ir gyvenamąjį Vilniaus paveldą bei kelias aktyvias kultūros oazes. Birželio 11 d. Kirtimų kultūros centre buvo atidaryta fotomenininkės Ievos Austinskaitės fotografijų paroda „Ki |r| timai” ir ją lydintys renginiai, pakvietę artimiau susipažinti su šia teritorija iš jos pokyčiais.

Fotografijų parodos „Ki |r| timai” idėja kilo iš santykio su Kirtimų rajonu paieškų. Kirtimų kultūros centras – vienintelė 65-erius metus šiame rajone be ilgų pertraukų veikianti ir kultūrą puoselėjanti erdvė, o įstaigos gyvavimo pradžioje čia vyko tiek šokių vakarai po atviru dangumi, tiek muzikos improvizacijos, sukviesdavusios tokius žinomus to meto muzikos kūrėjus kaip garsusis kompozitorius Kęstutis Antanėlis. Kiemelyje net Vytautas Landsbergis yra pasodinęs Nepriklausomybės ąžuolą. „Kirtimų rajonas – akivaizdžiai industrinis, pilnas kontrastų, o pastaruoju metu ir sparčiai kinta. Stebint pokyčius norėjosi į juos įsižiūrėti ir užfiksuoti, taigi, kartu su jaunosios kartos fotomenininke Ieva Austinskaite leidomės į fotografinę kelionę po šią sostinės dalį.“, – dalijasi projekto idėjos autorė, Kirtimų kultūros centro veiklos koordinatorė Raimonda Tamulevičiūtė.

Po metus trukusio fotografinio tyrimo fotomenininkė Ieva Austinskaitė pristatė savo žvilgsnį į Kirtimų mikrorajono dabartį. Menininkės parodoje „Ki |r| timai” – gatvių fragmentų, architektūros ir kasdienybės ženklų dokumentacija, žiūrovui atskleidžianti besikeičiančią ir kontrastingą rajono dabartį. I. Austinskaitės fotoserijoje užfiksuoti keli Kirtimų veidai: naujos korporacijų ir didelių logistikos centrų teritorijos ir jų struktūros, senasis, industrinis, „gamyklinis“ Kirtimų veidas bei sąlyginai nedidelės gyvenamųjų namų, trobų, žaidimų aikštelių ir kasdienio, labiau kaimiško nei miestietiško gyvenimo fiksavimas.

„Kirtimų mikrorajonas Vilniuje iki pat 2022-ųjų man buvo beveik nepažįstama miesto erdvė, kurią dažniausiai pravažiuodavau keliaudama tarp Lietuvos ir Jungtinės Karalystės. Po daugybės valandų tyrinėjant Kirtimus ėmė skleistis įvairūs rajono sluoksniai ir bendra eklektiška dinamika. Iš pradžių gana niūrokai atrodžiusios vietos atsiskleidė keistomis detalėmis, kažkada čia gyvenusių ar tebegyvenančių žmonių daiktais, ant įvairių paviršių užrašytomis frazėmis, architektūra, mikrorajono planavimo įspaudais ir kasdienybės ženklais.“, – pasakoja Ieva Austinskaitė.

I. Austinskaitė savo kūryboje tyrinėja viešųjų erdvių struktūras, urbanistinę aplinką, žmogaus ir miesto ryšį. Menininkę domina periferinės miestų zonos bei tai, kaip kasdienybės ritmai ir žmonių veikla palieka atspaudus viešosiose erdvėse. Viena vertus, tranzitinės miesto dalys asocijuojasi su tarpine būsena, tam tikru laikinumu ir neapibrėžtumu. Kita vertus, šiose teritorijose skleidžiasi spontaniškos, nesurežisuotos situacijos, praeities ženklai sąveikauja su ateities vizijomis, kuriamas lokacijų bei situacijų archyvas. Miestai stebimi ir dokumentuojami per ėjimo, kasdienio ritmo ir asmeninio ryšio perspektyvą. I. Austinskaitės fotografijose miesto vaizdai dažnai abstrahuojami, dėmesys kreipiamas į aplinkos medžiagiškumą. Naudodama fotokamerą fragmentų fiksavimui, autorė registruoja miestą kaip gyvą organizmą, talpinantį įvairias istorijas, išraiškas, gestus, judesius ir pauzes, o užfiksuotus vaizdus dažnai formuoja serijomis, sukurdama naujus naratyvus ir asociacijas.

I. Austinskaitė šiuo metu gyvena ir kuria Kaune. Middlesex universitete ji baigė fotografijos bakalauro programą, Karališkajame meno koledže Londone – magistro studijas, rezidavo Vizualiųjų menų mokykloje Niujorke. Parodose bei leidiniuose fotomenininkės darbai eksponuojami ir publikuojami nuo 2011 m.

Ievos Austinskaitės fotografijų parodos „Ki |r| timai” atidarymo metu taip pat buvo pristatytas fotoalbumas, kuriame galima rasti platesnę menininkės seriją bei Alberto Kazlausko iš „Gatvės gyvos“ rašytą straipsnį apie Kirtimų rajoną. Parodoje taip pat skambėjo garso menininko Audriaus Šimkūno sukurtas Kirtimų rajono garso takelis. Šis audio kūrinys gimė Kirtimų kultūros centro įgyvendinamo garsinių pasivaikščiojimų projekto „Sonic Vilnius“ metu, iš renginio dalyvių ir  A. Šimkūno išgirstų įdomiausių garsų, specialia įranga įrašytų vaikščiojant po Kirtimų rajoną.

Projektą organizuoja Kirtimų kultūros centras, iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, partneriai – Vilnius 700 ir „Gatvės gyvos“.

Parodos fotodokumentaciją sukūrė Ieva Austinskaitė.